Acclaim Hall of Fame

Acclaimed Productions for 06-07 Theatre Season
1:23

1:23

Cincinnati Playhouse in the Park
Eva Kaminsky, Supporting Performance
Production Design: Douglas Stein, Peter Ksander, Kaye Voyce, David Weiner, Marc Gwinn & Ruppert Bohle

Ace

Ace

Cincinnati Playhouse in the Park
Greg Anthony, Orchestration
Gabrielle Boyadjian, Outstanding Juvenile Performance
Noah Gavin, Musical Lead Performance
David Kreppel, Musical Direction
Richard Oberacker/ Robert Taylor, Outstanding New Work
Andrew Palermo, Choreography
Production Design: David Kornis, Marie Anne Chiment, Christopher Akerlind, John H. Shivers & David Partridge

Cabaret

Cabaret

UC College-Conservatory of Music
k. Jenny Jones, Musical Supporting Performance

Charley’s Aunt

Charley’s Aunt

UC College-Conservatory of Music
Terrell Finney, Outstanding Direction
Ensemble Performance
Production Design: Tanner Cosgrove, Bonnie J. Snowden, Travis Hagenbuch & Krissa Lent

Eenie Meanie

Eenie Meanie

Cincinnati Fringe Festival
Theresa Willis, Solo Script

Jane Eyre

Jane Eyre

Cincinnati Arts Association
Outstanding Touring Production

Of Mice and Men

Of Mice and Men

Cincinnati Playhouse in the Park
Ed Stern, Outstanding Direction
Ensemble Performance
Production Design: Paul Shortt, Kristine Kearney, James Sale, Chuck Hatcher
Outstanding Revival

Opus

Opus

Ensemble Theatre of Cincinnati
Drew Fracher, Outstanding Direction
Warren Kelley, Supporting Performance
Ensemble Performance
Outstanding Play

Pure Confidence

Pure Confidence

Cincinnati Playhouse in the Park
Maureen Silliman, Supporting Performance

Ragtime

Ragtime

Jersey Productions
Kelly Martin, Musical Direction

See What I Wanna See

See What I Wanna See

Know Theatre of Cincinnati
Molly Binder, Supporting Performance
Jason Bruffy, Outstanding Direction
Liz Holt, Lead Performance
Alan Patrick Kenny, Musical Direction
Sean Savoie, Lighting Design
Ensemble Performance
Outstanding Musical

Songs From an Unmade Bed

Songs From an Unmade Bed

New Stage Collective and Know Theatre of Cincinnati
Outstanding Cabaret

Souvenir

Souvenir

Ensemble Theatre of Cincinnati
Neva Rae Powers, Musical Lead Performance

String of Pearls

String of Pearls

Ensemble Theatre of Cincinnati
Annie Fitzpatrick, Supporting Performance
Ensemble Performance

The Cherry Orchard

The Cherry Orchard

Cincinnati Shakespeare Company
Giles Davies, Supporting Performance

The Goat or Who Is Sylvia?

The Goat or Who Is Sylvia?

New Stage Collective
Brian Isaac Phillips, Lead Performance
Amy Warner, Lead Performance
Outstanding Play

The Last Sunday in June

The Last Sunday in June

Know Theatre of Cincinnati
Samantha Reno, Scenic Design

The Pajama Game

The Pajama Game

UC College-Conservatory of Music
Roger Grodsky, Musical Direction
Diana Lala, Choreography

The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

Northern Kentucky University Theatre & Dance
Denise Devlin, Alternative Performance

The Tempest

The Tempest

Cincinnati Shakespeare Company
Bruce Cromer, Lead Performance
Giles Davies, Lead Performance
Drew Fracher, Outstanding Direction
Production Design: Will Turbyne, Heidi Jo Scheimer, Sean Savoie & Chris Gunthrie

Twelve Angry Men

Twelve Angry Men

Broadway Across America
Outstanding Touring Production

Urinetown the Musical

Urinetown the Musical

Northern Kentucky University Theatre & Dance
Jane Green, Choreography
Ken Jones, Outstanding Direction
Roderick Justice, Musical Lead Performance
Jamey Strawn, Musical Direction

 

View All Acclaim Winners in our Hall of Fame